Ferielejligheder nær Nationalmuseet i København – Byliv og kulturarv i gåafstand

Oplev charmen i København med ferielejligheder tæt på Nationalmuseet.

Den centrale beliggenhed nær Rådhuspladsen giver dig nem adgang til en af Danmarks mest betydningsfulde kulturinstitutioner.

Dyk ned i vores rige historie og kulturarv gennem de omfattende samlinger, der inkluderer spændende vikingefund, de berømte guldhorn og egyptiske mumier.

Ved at bo tæt på Nationalmuseet får du mulighed for at udforske Danmarks fascinerende fortid, samtidig med at du har hele indre by og alle store seværdigheder i gåafstand derfra.

Tjek ledighed

Godkendte udlejere

Sikker betaling

Hurtig Booking

Nationalmuseet i København, beliggende i middelalderbyen, er en populær attraktion blandt turister, der bor i nærliggende ferielejligheder

Oplev kultur, historie og byens puls fra ferielejligheder nær Nationalmuseet

Nyd bekvemmeligheden af at have kort afstand til det pulserende byliv i København fra din ferielejlighed tæt på Nationalmuseet.

I området omkring museet finder du populære smørrebrødsrestauranter, hyggelige barer og caféer.

Du kan nemt besøge Christiansborg, Det Kongelige Biblioteks Have, Thorvaldsens Museum og Dansk Arkitektur Center, og i kort afstand derfra er du på Rådhuspladsen og Strøget, der leder videre til historiske seværdigheder som Rundetårn og Rosenborg Slot.

Uanset om du er interesseret i historie eller moderne kunst og arkitektur, tilbyder denne beliggenhed en perfekt kombination af kulturelle oplevelser og sprudlende byliv i Københavns centrum.

Se mulighederne

Populære bydele i København nær Nationalmuseet

Udforsk nærliggende områder og find din ideelle beliggenhed tæt på Nationalmuseet

"Central beliggenhed i kvarteret ved Nationalmuseet!"

Verificerede anmeldelser
0

"Kan kun anbefale et ophold"

Hyggelig lejlighed, pænt og rent. God beliggenhed. Utrolig venlige udlejere, søde og imødekommende. Kan kun anbefale et ophold i lejligheden.

God

Tina Schou

"Sød og venlig velkomst af udlejer"

Lejlighed på 1. sal, dejligt at komme lidt fra jorden, der var meget rent og der var alt hvad vi skulle bruge (kunne dog godt have brugt et tv) gode senge, lækker sofa, køkken med alt, godt badeværelse. Og i gå afstand til Tivoli, Nyhavn, Strøget og meget andet. Sød og venlig velkomst af udlejer.

Fremragende

Anna Elisabeth West Jensen


"Lejligheden har alt hvad man skal bruge"

Vi havde et rigtigt godt ophold. Lejligheden ligger centralt. Tæt på offentlig transport. Vi oplevede ingen larm som man ofte gør i storbyer. Når man lejer denne lejlighed føler man virkelig at man bor med københavnerne. Lejligheden har alt hvad man skal bruge og mere til.

Fremragende

Uffe Almind Johansen

"Udmærket lejlighed med gode sovepladser"

Udmærket lejlighed med gode sovepladser. Ejer var meget imødekommende, og evt. problemer blev løst hurtigt.

God

Kai Basballe


Book din perfekte ferielejlighed nær Nationalmuseet i København i dag!

Vælg datoer og antal gæster:

februar 2026

  • M
  • Ti
  • O
  • To
  • F
  • L
  • S
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28

marts 2026

  • M
  • Ti
  • O
  • To
  • F
  • L
  • S
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
0 Voksne
0 Børn

sikkert via