Overnat i nærheden. Sikkert via Booking.com
De mange ferielejligheder i nærheden af Den Lille Havfrue i København giver en unik mulighed for at udforske et af byens mest berømte vartegn.
Den ikoniske skulptur, inspireret af H.C. Andersens eventyr om Den Lille Havfrue og finansieret af Carl Jacobsen – søn af grundlæggeren af Carlsberg – sidder stolt ved Langelinie og spejder ud over vandet.
Ved at vælge en ferielejlighed i eller omkring dette område får du nem adgang til denne elskede seværdighed og de andre ikoniske og historiske attraktioner omkring havnen.
Området omkring Den Lille Havfrue byder på masser af historisk charme og spændende attraktioner.
Tag en dejlig gåtur langs den smukke Langelinie-promenade med udsigt over havnen. Her finder du også mange outlet-butikker med kendte mærker.
I nærheden er Kastellet et absolut besøg værd. Den velbevarede stjerneformede fæstning anvendes som en militær kaserne, og der er offentlig adgang. Tæt ved Kongeporten kan du også udforske Gefionspringvandet og Frihedsmuseet om den danske modstandsbevægelse – og gå videre derfra til Amalienborg Slot.
Vælg en ferielejlighed med den bedste beliggenhed og få nem adgang til Københavns historiske steder.
Ferielejligheder med nem adgang til Den Lille Havfrue og andre topseværdigheder
Rigtig fin lejlighed med alt hvad man har brug for. Tæt på bus som går direkte ind til byen. Gode parkeringsmuligheder i nærheden. Det eneste minus er nok larm fra vejen, men det høres slet ikke inde fra soveværelset.
Winnie Evaldsen
Vi havde et rigtigt godt ophold. Lejligheden ligger centralt. Tæt på offentlig transport. Vi oplevede ingen larm som man ofte gør i storbyer. Når man lejer denne lejlighed føler man virkelig at man bor med københavnerne. Lejligheden har alt hvad man skal bruge og mere til.
Uffe Almind Johansen
Dejlig lejlighed, med fin plads over det hele, og skøn altan i det her vejr. Ligger tilpas i forhold til at gå til det mest centrale, og der ikke er alt for meget larm om natten, vi havde vores drenge på 8 og 11 med for første gang var en skøn tur. Og vi kunne helt sikkert godt finde på at leje denne lejlighed igen, når vi kommer til København igen. Stort plus er også der er parkering med og indkøb er tæt på.
Sanne Bach Roed
Vi havde et super dejligt ophold, hvor vi nød den meget centrale beliggenhed og den gode plads til at komme "hjem" og hygge lidt imellem alle vores ture rundt i København.
Inge Astrup Andersen