Overnat i nærheden. Sikkert via Booking.com
De mange ferielejligheder i nærheden af Den Lille Havfrue i København giver en unik mulighed for at udforske et af byens mest berømte vartegn.
Den ikoniske skulptur, inspireret af H.C. Andersens eventyr om Den Lille Havfrue og finansieret af Carl Jacobsen – søn af grundlæggeren af Carlsberg – sidder stolt ved Langelinie og spejder ud over vandet.
Ved at vælge en ferielejlighed i eller omkring dette område får du nem adgang til denne elskede seværdighed og de andre ikoniske og historiske attraktioner omkring havnen.
Området omkring Den Lille Havfrue byder på masser af historisk charme og spændende attraktioner.
Tag en dejlig gåtur langs den smukke Langelinie-promenade med udsigt over havnen. Her finder du også mange outlet-butikker med kendte mærker.
I nærheden er Kastellet et absolut besøg værd. Den velbevarede stjerneformede fæstning anvendes som en militær kaserne, og der er offentlig adgang. Tæt ved Kongeporten kan du også udforske Gefionspringvandet og Frihedsmuseet om den danske modstandsbevægelse – og gå videre derfra til Amalienborg Slot.
Vælg en ferielejlighed med den bedste beliggenhed og få nem adgang til Københavns historiske steder.
Ferielejligheder med nem adgang til Den Lille Havfrue og andre topseværdigheder
En dejlig oplevelse. Rigtig hyggelig lille lejlighed, hvor man følte sig hjemme, og der var alt, hvad vi havde brug for. Vi følte os velkommen. Dejlig centralt. Vi blev taget godt imod. Det er en stor tillidssag, at leje sin lejlighed ud. Det har vi store respekt for. Vi vil helt sikkert leje denne lejlighed igen.
Ann Marie & Per Romby
Fin velkomst med anbefaling af seværdigheder i København. God plads, velfungerende lejlighed.
Lene Schrøder
Optimal med parkering i gården. Tæt på offentlig transport og god beliggenhed. Der er det der er behov for til et weekendophold i København og god plads til to par.
Lisbeth Jefsen
Vi fik en yderst venlig modtagelse af ejer - især muligheden for at benytte en separat blomsterfyldt have - gjorde det til dejligt ophold. Der var dejligt rent og man følte sig straks godt tilpas. Også parkeringsmuligheden på egen grund gjorde det hele lidt lettere i.f.m. ud- og indpakningen.
Jytte Marquardt