Overnat i nærheden. Sikkert via Booking.com
De mange ferielejligheder i nærheden af Den Lille Havfrue i København giver en unik mulighed for at udforske et af byens mest berømte vartegn.
Den ikoniske skulptur, inspireret af H.C. Andersens eventyr om Den Lille Havfrue og finansieret af Carl Jacobsen – søn af grundlæggeren af Carlsberg – sidder stolt ved Langelinie og spejder ud over vandet.
Ved at vælge en ferielejlighed i eller omkring dette område får du nem adgang til denne elskede seværdighed og de andre ikoniske og historiske attraktioner omkring havnen.
Området omkring Den Lille Havfrue byder på masser af historisk charme og spændende attraktioner.
Tag en dejlig gåtur langs den smukke Langelinie-promenade med udsigt over havnen. Her finder du også mange outlet-butikker med kendte mærker.
I nærheden er Kastellet et absolut besøg værd. Den velbevarede stjerneformede fæstning anvendes som en militær kaserne, og der er offentlig adgang. Tæt ved Kongeporten kan du også udforske Gefionspringvandet og Frihedsmuseet om den danske modstandsbevægelse – og gå videre derfra til Amalienborg Slot.
Vælg en ferielejlighed med den bedste beliggenhed og få nem adgang til Københavns historiske steder.
Ferielejligheder med nem adgang til Den Lille Havfrue og andre topseværdigheder
Vi havde en rigtig dejlig uge i denne skønne og centralt beliggende lejlighed. Udlejer tog rigtig godt imod os og der var alle de ting vi havde brug for i lejligheden. Vi kan varmt anbefale denne lejlighed.
Allan Vinther
Hjørring
En hyggelig og dejlig lejlighed. Meget roligt kvarter med let adgang til hele byen. Mere værd end prisen! Venlig og imødekommende udlejer.
Steen Dissing
Dejlig lejlighed, med fin plads over det hele, og skøn altan i det her vejr. Ligger tilpas i forhold til at gå til det mest centrale, og der ikke er alt for meget larm om natten, vi havde vores drenge på 8 og 11 med for første gang var en skøn tur. Og vi kunne helt sikkert godt finde på at leje denne lejlighed igen, når vi kommer til København igen. Stort plus er også der er parkering med og indkøb er tæt på.
Sanne Bach Roed
Super dejligt. Næsten som at være i sommerhus. Dejlige senge. Overrasket over roen (kommer fra landet), alting er tæt på: Butikker, restaurant og metro. Det gør vi gerne igen.
Kirsten Sauer
Frederikshavn