Overnat nær kultur og byliv. Sikkert via Booking.com
Oplev charmen i København med ferielejligheder tæt på Nationalmuseet.
Den centrale beliggenhed nær Rådhuspladsen giver dig nem adgang til en af Danmarks mest betydningsfulde kulturinstitutioner.
Dyk ned i vores rige historie og kulturarv gennem de omfattende samlinger, der inkluderer spændende vikingefund, de berømte guldhorn og egyptiske mumier.
Ved at bo tæt på Nationalmuseet får du mulighed for at udforske Danmarks fascinerende fortid, samtidig med at du har hele indre by og alle store seværdigheder i gåafstand derfra.
Nyd bekvemmeligheden af at have kort afstand til det pulserende byliv i København fra din ferielejlighed tæt på Nationalmuseet.
I området omkring museet finder du populære smørrebrødsrestauranter, hyggelige barer og caféer.
Du kan nemt besøge Christiansborg, Det Kongelige Biblioteks Have, Thorvaldsens Museum og Dansk Arkitektur Center, og i kort afstand derfra er du på Rådhuspladsen og Strøget, der leder videre til historiske seværdigheder som Rundetårn og Rosenborg Slot.
Uanset om du er interesseret i historie eller moderne kunst og arkitektur, tilbyder denne beliggenhed en perfekt kombination af kulturelle oplevelser og sprudlende byliv i Københavns centrum.
Udforsk nærliggende områder og find din ideelle beliggenhed tæt på Nationalmuseet
Så dejligt og nemt. Vil varmt anbefale huset, området og ejeren. Så meget bedre end forventet 🙂
Marsha Thomsen
Tusind tak for lån af jeres bolig, vi har nydt opholdet og der var rigtig gode muligheder, og i en god afstand af centrum. Vores lille barnebarn nød sandkassen i gårdhaven, vi gemmer adressen, så vi kommer gerne igen.
Kresten V. Nielsen
Vi havde det rigtig dejligt, selv om vi for det meste var ude i byen. Når vi kom træt hjem, så tænder vi lige for fjernsynet, ligesom vi plejer at gøre det hjemme i Grønland og bare slappe af. Vores unge vært var venligheden selv, så vi følte os meget velkomne. Vi takker mange gange for at vi kunne leje lejligheden.
Ole Grønvold
Grønland
Vi havde en rigtig fin weekend i lejligheden. Den er stor og rummelig med ikke mindre end tre altaner og rigelig plads til seks personer. Fin stue, værelser, køkken og bad (badekarret kunne dog trænge til en grundig afsyring, der var en del gamle belægninger). Rigtig god beliggenhed på stille gade trods den centrale placering. Meget hjertelig velkomst fra udlejer.
Lars Bo Larsen