Overnat centralt nær det kendte vartegn. Sikkert via Booking.com
Ferielejligheder i nærheden af Rundetårn i København giver dig det perfekte udgangspunkt for at opleve et af byens mest ikoniske vartegn og hele indre by.
Rundetårn, bygget i begyndelsen af det 17. århundrede af Kong Christian 4, som også står bag andre kendte vartegn som Rosenborg Slot, Børsen og Kronborg, vidner om Københavns rige historie og arkitektoniske skønhed.
Tårnet huser Europas ældste fungerende observatorium, der er berømt for sine astronomiske bedrifter, især gennem arbejdet af astronomen Tycho Brahe.
Fra tårnets udsigtsplatform kan du nyde en panoramaudsigt over København og nemt planlægge, hvilket vartegn der skal udforskes som det næste.
Når du vælger en ferielejlighed tæt på Rundetårn, opnår du samtidig nem adgang til oplevelser og attraktioner i hjertet af København.
Den centrale beliggenhed giver dig mulighed for at udforske indre by, herunder de charmerende gader i Latinerkvarteret, shopping på Strøget og Købmagergade, og madmarkedet Torvehallerne, som alle ligger inden for gåafstand.
Området tilbyder også et væld af spisesteder, hyggelige caféer og barer og kulturelle oplevelser.
Uanset om du er her for at dykke ned i historien, nyde byens fristelser eller blot absorbere Københavns pulserende atmosfære, giver disse ferielejligheder en komfortabel og bekvem base for dit ophold.
Find ferielejligheder med nem adgang til historiske steder, shopping og restauranter
Vi havde et super dejligt ophold, hvor vi nød den meget centrale beliggenhed og den gode plads til at komme "hjem" og hygge lidt imellem alle vores ture rundt i København.
Inge Astrup Andersen
Fin velkomst med anbefaling af seværdigheder i København. God plads, velfungerende lejlighed.
Lene Schrøder
Velfungerende bolig, der var hvad jeg havde brug for og lidt til. God beliggenhed til mit formål. Egen parkeringsplads. Kommer gerne igen.
Jørgen Henriksen
Herning
Vi har haft en dejlig ferie, og fordi lejligheden lå så centralt, har det hele været i gåafstand. Solen kunne nydes i Kongens have. Det bliver ikke meget bedre i forhold til pris og beliggenhed.
Hans J. Mikkelsen