Ferielejligheder nær Amalienborg i København – Central beliggenhed tæt på byens puls

Oplev det historiske København fra ferielejligheder tæt på Amalienborg midt i hovedstaden.

Selvom du måske har set vagtskiftet før, er der altid en særlig stemning omkring kongefamiliens residens, slotspladsen og Frederiksstadens imponerende seværdigheder som Marmorkirken, Amaliehaven og de mange prægtige palæer.

Fra din ferielejlighed kan du let udforske de hyggelige gader, shoppe, besøge caféer og benytte dig af alle de tilbud som indre by byder på.

Tjek ledighed

Godkendte udlejere

Sikker betaling

Hurtig Booking

Kongefamiliens residens i København, Amalienborg Slot, en populær seværdighed for turister, der lejer ferielejligheder

Nem adgang til seværdigheder fra ferielejligheder nær Amalienborg

Overnat centralt og få nem adgang til alle Københavns største attraktioner.

Udover Amalienborg kan du også gå en tur i charmerende Nyhavn med de mange spisesteder, besøge det historiske Rosenborg Slot og slentre ned ad Strøget og lade dig friste af de mange spændende butikker.

Med byens kulturelle og historiske perler lige uden for døren er der kort vej til Nationalmuseet, andre spændende museer, gode restauranter og shoppingmuligheder.

Denne centrale beliggenhed nær Amalienborg gør, at du nemt kan opleve de majestætiske slotte og alt, hvad København ellers har at byde på.

Se mulighederne

Bydele tæt på Amalienborg Slot i København

Bo i en ferielejlighed med bekvem adgang til Amalienborg og nærliggende attraktioner

"Central beliggenhed i nærheden af Amalienborg!"

Verificerede anmeldelser
0

"Vi følte os meget velkommen"

Hyggelig lejlighed med god beliggenhed. Der var alt hvad vi havde brug for. Vi følte os meget velkommen. En lejlighed vi helt sikkert vil overveje at benytte igen.

Tilfredsstillende

Betina Lucassen

"Dejligt centralt sted"

Tak fordi vi måtte leje lejligheden i den tid vi var på ferie. Det var et dejligt centralt sted. Vi var overraskede over at der ikke var mere støj, dejlig roligt. Ha' en rigtig god sommer.

God

Henrik Østergård


"Med to børn var det helt fantastisk"

Vi kommer igen. Lejligheden var så lækker og lagde godt. Med to børn var det helt fantastisk. Tak for et super ophold i København.

Fremragende

Lotte Rathleff Nielsen

"Alt har bare klappet"

Det har været en rigtig god oplevelse. Alt har bare klappet. Fed lejlighed.

Tilfredsstillende

Gitte Grøntved Andersen


Book din ideelle ferielejlighed nær Amalienborg i København i dag!

Vælg datoer og antal gæster:

maj 2026

  • M
  • Ti
  • O
  • To
  • F
  • L
  • S
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31

juni 2026

  • M
  • Ti
  • O
  • To
  • F
  • L
  • S
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
0 Voksne
0 Børn

sikkert via