Ferielejligheder nær Københavns Hovedbanegård – Nem adgang til seværdigheder og transport

At bo i ferielejligheder tæt på Københavns Hovedbanegård giver en enestående bekvemmelighed, når du skal udforske vores dejlige hovedstad.

Hovedbanen ligger i hjertet af København som nabo til attraktioner som Tivoli og Strøget, der er blandt de mest populære. Du får også nem adgang til Nationalmuseet, Rådhuspladsen og det livlige Kødbyen.

Den centrale placering af din lejlighed betyder, at du er tæt på et væld af restauranter, caféer og kulturelle vartegn, hvilket gør dit besøg både behageligt og effektivt.

Tjek ledighed

Godkendte udlejere

Sikker betaling

Hurtig Booking

Den travle Københavns Hovedbanegård, et vigtigt ankomstpunkt for turister, der foretrækker ferielejligheder

Udforsk København og omegn fra ferielejligheder nær Hovedbanegården

Med ferielejligheder i nærheden af Københavns Hovedbanegård får du naturligvis også fremragende transportforbindelser.

Toget bringer dig hurtigt til og fra Københavns Lufthavn, så du kan ankomme og afrejse uden besvær. Fortsæt til Malmø eller tag et af de mange regional- og Intercity-tog til andre byer i Danmark.

Det er praktisk, hvis du eks. ønsker at besøge Kronborg i Helsingør eller Vikingeskibsmuseet i Roskilde i forbindelse med dit ophold. Mulighederne er mange og lige til.

Derudover sikrer Hovedbanen nem adgang til andre dele af byen med metro og S-tog, hvilket gør en ferielejlighed ved denne centrale beliggenhed til et oplagt valg for nemt at udforske hovedstaden.

Se mulighederne

Bydele i nærheden af Københavns Hovedbanegård

Bo centralt i København og udforsk nemt hovedstaden

"Perfekt ferielejlighed ved Københavns Hovedbanegård!"

Verificerede anmeldelser
0

"God placering i forhold til byen"

Hyggelig og med alt det man har brug for. Lækker ren. Rolig vej. God placering i forhold til byen.

Fremragende

Mette Dam Nygaard

"God afstand af centrum"

Tusind tak for lån af jeres bolig, vi har nydt opholdet og der var rigtig gode muligheder, og i en god afstand af centrum. Vores lille barnebarn nød sandkassen i gårdhaven, vi gemmer adressen, så vi kommer gerne igen.

Tilfredsstillende

Kresten V. Nielsen


"En dejlig oplevelse"

En dejlig oplevelse. Rigtig hyggelig lille lejlighed, hvor man følte sig hjemme, og der var alt, hvad vi havde brug for. Vi følte os velkommen. Dejlig centralt. Vi blev taget godt imod. Det er en stor tillidssag, at leje sin lejlighed ud. Det har vi store respekt for. Vi vil helt sikkert leje denne lejlighed igen.

Tilfredsstillende

Ann Marie & Per Romby

"Rigelig plads til seks personer"

Vi havde en rigtig fin weekend i lejligheden. Den er stor og rummelig med ikke mindre end tre altaner og rigelig plads til seks personer. Fin stue, værelser, køkken og bad (badekarret kunne dog trænge til en grundig afsyring, der var en del gamle belægninger). Rigtig god beliggenhed på stille gade trods den centrale placering. Meget hjertelig velkomst fra udlejer.

God

Lars Bo Larsen


Book din ferielejlighed nær Københavns Hovedbanegård i dag!

Vælg datoer og antal gæster:

januar 2026

  • M
  • Ti
  • O
  • To
  • F
  • L
  • S
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31

februar 2026

  • M
  • Ti
  • O
  • To
  • F
  • L
  • S
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
0 Voksne
0 Børn

sikkert via